Staatssteun

Staatssteun kan bij vrijwel elke transactie tussen een overheidsinstelling en een onderneming een rol spelen. Denk aan subsidies, leningen, garanties, grondtransacties of investeringen. Zodra een transactie niet marktconform is, bestaat het risico dat sprake is van staatssteun die in strijd is met het Europese recht. De gevolgen kunnen groot zijn: onrechtmatige staatssteun moet worden terugbetaald, terwijl investeringen vaak al zijn gedaan. Tijdige en strategische juridische begeleiding is daarom essentieel.

''Onze advocaten staatssteun adviseren organisaties om financiële relaties zo vorm te geven dat zij voldoen aan de Europese staatssteunregels en juridisch standhouden.''

Mirthe Visser

Advocaat

Advocaten staatssteun

Nysingh adviseert gemeenten, provincies, waterschappen, zbo’s, ondernemingen en brancheorganisaties over staatssteunvraagstukken. Onze advocaten staatssteun combineren kennis van het Europese staatssteunrecht met ervaring in de praktijk van de Europese Commissie en nationale overheden.

 

Wij adviseren niet alleen over wat wel en niet is toegestaan onder de staatssteunregels, maar denken actief mee over de structurering van transacties. Daarbij helpen wij om risico’s te beperken en oplossingen te vinden die passen bij uw beleidsdoelen én binnen het juridisch kader blijven.

Onze expertise in staatssteun

Wij adviseren onder meer over:

  • Subsidieverlening en subsidieregelingen
  • Geldleningen, garanties en risicokapitaal
  • Deelnemingen in ondernemingen
  • Sportsteun, zoals steun aan zwembaden en sportaccommodaties
  • Diensten van Algemeen Economisch Belang (DAEB)
  • Meldingen van steunmaatregelen bij de Europese Commissie
  • Toepassing van de Algemene Groepsvrijstellingsverordening (AGVV)
  • Staatssteun bij infrastructuur- en gebiedsontwikkeling (havens, luchthavens
  • Sportinfrastructuur, grond- en vastgoedtransacties)
  • Energietransitie en milieusteun
  • Klachten over onrechtmatige staatssteun
  • Onderzoeken van de Europese Commissie
  • Terugvordering van staatssteun

Melding van een steunmaatregel bij de Europese Commissie

Het uitgangspunt van het Europese staatssteunrecht is dat steunmaatregelen vooraf moeten worden gemeld bij de Europese Commissie. In bepaalde gevallen kan gebruik worden gemaakt van een groepsvrijstelling, zoals de AGVV, waardoor voorafgaande goedkeuring niet nodig is.

 

Onze advocaten onderzoeken altijd eerst of een steunmaatregel zó kan worden ingericht dat deze onder een groepsvrijstelling valt. Is dat niet mogelijk vanwege de beleidsdoelstellingen of de aard van de maatregel, dan begeleiden wij het volledige meldingsproces. Wij adviseren over de vormgeving van de steun, stellen de melding op en onderhouden het contact met de Europese Commissie en indien nodig de betrokken ministeries.

Ervaring met staatssteun in de praktijk

De advocaten staatssteun van Nysingh werken regelmatig samen met onze specialisten in grondverwerving, onteigening en nadeelcompensatie. Zo adviseren wij overheden bij complexe verwervings- en ontwikkelopgaven waarbij staatssteun een rol speelt, onder meer bij:

  • Grondverkoop en betaling boven marktwaarde vanwege strategisch belang
  • Kwijtschelding van schulden (bijvoorbeeld van VvE’s)
  • Vergoedingen in aanlegovereenkomsten
  • Compensatie van exploitatietekorten of onrendabele toppen
  • Steunmaatregelen in het kader van energiekosten en energietransitie
  • Vrijwillige bedrijfsbeëindiging in de landbouw
  • Subsidies aan woningcorporaties en energiecoöperaties
  • Terbeschikkingstelling van personeel door samenwerkingsverbanden

Diensten van Algemeen Economisch Belang (DAEB)

Wanneer een onderneming een Dienst van Algemeen Economisch Belang (DAEB) verricht en daarvoor wordt gecompenseerd, kan deze compensatie onder voorwaarden buiten het staatssteunbegrip vallen. De formulering van de DAEB, de afbakening van de taak en de inrichting van de compensatie vergen echter grote zorgvuldigheid.

 

Onze advocaten adviseren over het opstellen van DAEB-besluiten en zorgen ervoor dat compensatieregelingen voldoen aan de Europese voorwaarden.

Klacht, onderzoek en terugvordering van staatssteun

Ook wanneer de Europese Commissie een onderzoek instelt naar vermeende onrechtmatige staatssteun – bijvoorbeeld naar aanleiding van een klacht – staan wij overheden en ondernemingen bij. Daarnaast hebben wij ruime ervaring met civielrechtelijke procedures over de terugvordering van staatssteun.

Neem contact op met onze advocaten staatssteun

Heeft u te maken met een subsidie, investering of transactie waarbij staatssteun een rol kan spelen? Of wilt u zekerheid over de juridische houdbaarheid van een steunmaatregel? Onze advocaten staatssteun denken graag met u mee en bieden praktisch en strategisch advies.

 *
 *
 *
 *
 *
 *
 *

U vindt hier het privacy statement van Nysingh.

Onze specialisten

Eric Janssen

Of counsel

Mirthe Visser

Advocaat

Miro Verschoor

Juridisch medewerker

Meeste recente artikelen

08 januari 2026
Blogs

Nieuwe kansen en verplichtingen in het staatssteunrecht: registratieplicht en middenhuursteun

In 2026 veranderen enkele belangrijke zaken in het staatssteunrecht.

Lees meer
23 oktober 2025
Blogs

Europees Hof: staatssteun voor Russische kerncentrales in Hongarije nietig wegens schending aanbestedingsregels

In het arrest van 11 september 2025 (ECLI:EU:C:2025:686) verklaarde het Hof van Justitie een staatssteunmaatregel nietig vanwege strijdigheid met het aanbestedingsrecht.

Lees meer
Betaalbare huisvesting en staatssteunregels: de Europese Commissie wil meer ruimte
24 juni 2025
Blogs

Betaalbare huisvesting en staatssteunregels: de Europese Commissie wil meer ruimte

Begin deze maand heeft de Europese Commissie een zogenoemd “Verzoek om input voor een initiatief” gepubliceerd. De Europese Commissie wil namelijk de staatssteunregels met betrekking tot betaalbare huisvesting versoepelen en is benieuwd wat u ervan vindt.

Lees meer
Sluiten
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors